برگزار شد.

برگزاری همایش مبارزه با فساد و اشرافی‌گری در بیرجند

بسیج حقوقدانان خراسان جنوبی همایش مبارزه با فساد و اشرافی‌گری را در ۶ آذر ماه ۹۵ در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند برگزار نمود.

سازمان  بسیج حقوقدانان خراسان جنوبی مصادف با فرا رسیدن هفته بسیج و سالروز تصویب قانون اساسی و روز بسیج حقوقدانان به همین مناسبت همایش مبارزه با فساد و اشرافی‌گری را در بیرجند برگزار نمود.

 

همایش مبارزه با فساد و اشرافی‌گری را با مشارکت دادگستری کل استان و همکاری بسیج اساتید و دانشجویان و دیگر اقشار و مراکز حقوقی و دانشگاهی استان خراسان جنوبی در روز ششم آذرماه ۹۵ در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی دانشگاه  آزاد اسلامی واحدبیرجند برگزار می شود.

در این جلسه  که ابتدا با عرض خوش آمدگویی جناب آقای سموئی مسئول سازمان بسیج حقوقدانان آغاز شد  و ایشان هدف از این همایش را  این طور بیان نمودند:

۱. آگاه‌سازی و ایجاد حساسیت در جامعه برای مطالبه‌گری مبارزه با فساد 

۲. رصد قوانین و مقررات موجود و آسیب‌شناسی موضوع و پیشنهاد به مراجع مربوط و پیگیری آن

۳. شناسایی مصادیق فساد در سطح استان و مطالبه گری از مسئولین

۴. مطالبه ای همگانی برای رفع فساد و اشرافی گری با بسیج مردمی جهت تحقق تمدن نوین اسلامی

در ادامه نیز حجت الاسلام و المسلمین وحدانی نیا و جناب آقای دکتر حسنی "ریاست دانشگاه ازاد اسلامی واحد بیرجند" نیز عرض خوش آمدگویی خود را اعلام نمودند  

حجت الاسلام وحدانی نیا در ادامه  این جلسه  گزارشی از عملکرد یکساله سازمان  بسیج حقوقدانان  خراسان جنوبی ارائه دادند

در ادامه جلسه که با سخرانی حجت الاسلام والمسلمین سید محمد باقر عبادی "نماینده مردم شریف بیرجند،خوسف،درمیان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی" آغاز گردید

ایشان بیان کردند که :

فساد اقتصادی در ایران خطرش از آمریکا بالاتر است و آسیب هایی که آمریکا تا به امروز به ایران وارد کرده به اندازه خطر مفاسد اقتصادی در ایران نبوده است.

وی با بیان اینکه مفاسد اقتصادی موجب از هم پاشیدگی از درون می شود، گفت: هم چنین رهبر معظم انقلاب مبارزه با فساد اقتصادی را مبارزه با اژدهای هشت سر می دانند.

نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی کسی از دور به مبارزه با مفاسد اقتصادی نگاه می کند ممکن است قضاوت های زیادی بکند و از سختی کار مطلع نباشد اما زمانی که از نزدیک به این موضموع نگاه می شود مشخص می شود کار بسیار سخت و مشکلی است.

حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه فساد اقتصادی مانند سرطان است، یادآورشد: مفاسد اقتصادی آسیب‌های سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی را در جامعه به دنبال دارد و یک خطر بزرگ برای جامعه است که موجب استحاله فرهنگی در جامعه می شود.

وی افزود: با زیاد شدن فساد اقتصادی در جامعه به ویژه اگر توسط مسئولان و دولت‌مردان صورت گیرد ارزش ها در جامعه رنگ باخته و به ضد ارزش تبدیل می شود و قبح این منکر در جامعه از بین می رود.

نماینده مردم بیرجند درمیان وخوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در جامعه ما کار از قانون گریزی گذشته و به قانون ستیزی رسیده است و زمانی که مفاسد اقتصادی در بخش دولتی جامعه زیاد شود مردم قانون را برنمی تابند و حاضر نیستند قانون را اجرا کنند.

عبادی ادامه داد: ممکن است یک مسئول دولتی حقوق یک سالش برابر با ۳۰ سال حقوق یک فرد عادی باشد.

وی با تصریح اینکه مفاسد اقتصادی کاهش آستانه تحمل مردم را در پی دارد، گفت: اجرای قانون را در کام مردم تلخ می کند و عدالت گریزی در جامعه رخ می دهد.

نماینده مردم بیرجند درمیان وخوسف در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: از میان رفتن فرهنگ کار از پیامدهای مفاسد اقتصادی است چراکه اشتغال پایین می آید و افراد به دنبال دلالی و زد و بندهای سیاسی و اقتصادی می افتند.

عبادی با بیان اینکه فرار مغزها از دیگر پیامدهای فساد اقتصادی است، افزود: این معضل در جامعه باعث می شود که افرادی که شایستگی ندارند منصب بگیرند و افراد صاحب فکر و اندیشه را در پست های دولتی برنمی تابند و افراد متخصص و متعهد وارد منصب های دیگر در خارج از مرزها می شود.

وی بیان کرد: تضعیف فرهنگ دینی، فاصله تبلغاتی و کاهش امنیت از دیگر پیامدهای فساد و اشرافیگری در جامعه به‌ویژه در جامعه ای که سبقه دینی دارد است.

وی، مبارزه با فساد اقتصادی باید در اولویت کاری همه جناح ها باشد، تصریح کرد: نباید خط کشی سیاسی در مفاسد اقتصادی قائل باشیم چراکه اگر این خط کش قائل نباشیم اگر فرد خطا کننده در حزب ما باشد از او دفاع خواهیم کرد و اگر در جناح مخالف باشد با او مبارزه خواهیم کرد.

نماینده مردم بیرجند درمیان وخوسف در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: نگاه سیاسی به مبارزه با مفاسد اقتصادی بهشت برین را برای مفسدین اقتصادی بدنبال داشته و فرصت را برای سوء استفاده از بیت المال فراهم خواهد کرد.

وی گفت: دولت در کشور ما فربه، تنبل و ناکارآمد، لوس و ننر است و اجازه فعالیت به دیگران را نمی دهد.

حجت الاسلام عبادی افزود: دولت فعلی آنقدر چاق است که هرچه بخورد باز هم کم است از این رو باید حتما دولت به سمت خصوصی سازی حرکت کند واگر قرار باشد به خودش تکانی بدهد انرژی زیادی مصرف خواهد کرد.

وی یادآورشد: هرکس در دولت؛ صرفا شعاری حرف از خصوصی سازی می زند چراکه اگر خصوصی سازی محقق می شد الان دولت نسبت به قبل کوچکتر شده بود و از طرفی وقتی وزارت خانه می بیند ورود در فلان حوزه سود خوبی را به همراه دارد خودش می خورد و به مردم نمی داد.

نماینده مردم بیرجند درمیان وخوسف در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نظارت بر این سیستم فربه و ناکارآمد بسیار سخت است چراکه سیستم نظارتی خوب است اما گاهی اوقات رودربایستی و ترس بر افراد ناظر غلبه می کند و آنها از بیان مفاسد اقتصادی صرف نظر می کنند از این رو خود مردم باید پای کار بیایند و نظارت کنند.

عبادی تصریح کرد: در کشور برنامه کم نداریم اما ساختار دولت تحمل اجرای این برنامه های ۵ ساله را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه باید در مفاسد اقتصادی آزادی بیان وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: آزادی بیان یعنی وقتی شخصی تخلف اقتصادی دید جرات انتشار آن را داشته باشد یا وقتی کسی مفسد اقتصادی را می بیند حتی جواب سلام او را ندهد.

وی بیان کرد: امر به معروف و نهی از منکر به ارشاد افراد بدحجاب ختم نمی شود بلکه امر به معروف و جلوگیری از منکری همچون فساد اقتصادی به مراتب مهم از امر به معروف در حوزه های دینی و اجتماعی است.

نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در خانه ملت با تاکید بر اینکه مشکلاتی همچون فساد اقتصادی نتیجه جدی نگرفتن آموزش و پرورش در جامعه است، یادآورشد: دولت اگر می خواهد در جلوگیری از مفاسد اقتصادی کار زیر بنایی انجام دهد باید روی تربیت نیروی متعهد، قانون مدار، منضبط و متخصص سرمایه گذاری کند تا نسلی بهتر از نسل فعلی تربیت شود.

و   در ادامه جلسه نیز با سخرانی جناب آقای عزیزی نژاد "مدیر کل محترم دیوان محاسبات استان خراسان جنوبی"  پیگیری شد.

این همایش با دو نمایشگاه  نیز همراه بود

در پایان همایش نیز از فعالین حقوقی  و انجمن های  علمی معرفتی برتر تقدیر تشکر صورت گرفت

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.