شناسه : 25604
جمعه, 12/18/2020 - 01:07
نویسنده : adminkhj
کلاهبرداری عجیب تلفنی به اسم صدا و سیما و آذری جهرمی از شهروندان

گزارش مهم

اخیرا کلاهبرداران اقدام به تلکه کردن شهروندان استان خراسان جنوبی با سوءاستفاده از نام صدا و سیما از طریق شبکه واتساپ با شماره دریافتی 09362975205 می کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان خراسان جنوبی اخیرا فرد کلاهبرداری در پوشش کارمند شبکه رادیویی جوان سازمان صدا و سیما با شهروندان استان خراسان جنوبی از طریق شبکه واتساپ با شماره دریافتی 09362975205 تماس گرفته و به مناسبت فرارسیدن بیست و پنجمین سالروز تاسیس اپراتور داخلی همراه اول، وی را برنده مبلغ پنجاه میلیون ریال و کمک هزینه سفر به عتبات عالیات اعلام می کند.

شیوه این کلاهبرداری نیز به مانند سایر موارد اعلام برنده شدن شهروندان در قرعه کشی و کشاندن آنها پای عابربانک است. در این شیوه بعد از کشاندن شهروندان از آنها تقاضا می شود که زبان دستگاه خودپرداز را به انگلیسی تغییر داده و عملیات پیچیده دریافت موجودی را انجام دهند.

کلاهبرداران از آشنا نبودن قربانیان با زبان انگلیسی سوءاستفاده کرده و عملیات را طوری پیش می برند که قربانی مبلغ هنگفتی را به حساب کلاهبردار واریز کند.

در یکی از این موارد شخص کلاهبردار با یکی از شهروندان بیرجندی تماس می گیرد و خود را کارمند صدا و سیما معرفی و به او می گوید که در قرعه کشی که در حضور وزیر ارتباطات انجام شده، برنده مبلغ پنجاه میلیون ریال و کمک هزینه سفر به عتبات عالیات شده است.

اما اگر شهروندان اندکی هوشیار باشند متوجه گاف های کلاهبرداران می شوند. در تشریح ناآگاهی  این کلاهبردار باید به این نکات پرداخت که وی سمت آذری جهرمی را وزیر "سازمان فناوری ارتباطات کشور" معرفی می کند و می گوید: آذری جهرمی راس ساعت فلان در برنامه زنده رادیویی حضور دارد و ترتیب حضور برنده کمک هزینه عتبات در این برنامه داده می شود.

در ادامه فرد کلاهبردار علاوه بر اینکه به عنوان مسئول هماهنگی خود را معرفی می کند، هم به جای مجری برنامه و هم به جای مسئول امور مالی صحبت می کند.

در تماس کلاهبردار با این شهروند بیرجندی از وی خواسته می شود که در صورتی که سیم کارت مربوطه به نام خود ایشان است می تواند به دفتر زیارتی سازمان صدا و سیمای کشور در شهر تهران مراجعه و برای مدت 6 روز به عتبات عالیات مشرف شود.

کلاهبردار  البته شرط استفاده از این مبلغ نقدی و کمک هزینه را این امر را منوط به اعلام مانده حساب شخصی این شهروند دانست.

کلاهبردار فوق در ارتباط می گوید در صورتی که تصمیم به استفاده از سهمیه کمک به عتبات را ندارد، وی می تواند نام دو شعبه بانکی که در آن ها حساب دارد عنوان کرده و برای دریافت مبلغ کمک هزینه در قالب حواله یک میلیون تومانی از طریق خودپرداز اقدام کند.

پس از اینکه شهروند بیرجندی نام دو بانک مورد نظر را ارائه کرد، کلاهبردار به وی که باید به یکی از دستگاه های خودپرداز متعلق به بانک های مربوطه مراجعه کرده و با اعلام مانده حساب خود حواله های مربوطه به نام شهروند بیرجندی صادر خواهد شد.

فرد کلاهبردار در فاصله 2 ساعت به طور مکرر با  شهروند بیرجندی تماس گرفته و به صورت کاملا دلسوزانه شماره حساب وی را برای واریز مبلغ نقدی و کمک هزینه سفر به عتبات عالیات را مطالبه می کند و این تماس ها شهروند را بیشتر به موضوع حساس می کند.

این شهروند با  صبر در ابتدا حرف های فرد تماس گیرنده که کلاهبرداری در قالب کارمند صدا و سیما است می شنود و پس از آن با پلیس تماس گرفته و موضوع را با مقامات انتظامی در میان می گذارد.

با گسترش ابزار و تنوع اپراتورهای ارتباطی راه کلاهبرداری و شیادی  برای کلاهبرداران نیز باز شده است و عده ای هوش و استعداد خود را در بر داشتن کلاه سایر افراد صرف می کنند که گاهی تیرشان به هدف می خورد و کلاه طعمه های خود را بر می دارند.

گاهی نیز تیرشان به سنگ می خورد و همچون تماس های کلاهبردار فوق با به کار بردن واژه ای زشت تلفن را روی فرد پشت خط قطع می کنند.

صدا و سیما در هیچ برنامه رادیو یا تلویزیونی از برندگان در برنامه های مختلف، عنوان کردن مبلغ موجودی حساب شخصی آن ها را  درخواست نمی کند و مردم باید مراقب باشند تا در دام کلاهبرداران باشند.

از این هم استانی عزیز که ما را در جریان این امر گذاشته تا برای مابقی همنوعان وی اتفاقی ناگوار رخ ندهد کمال تشکر را داریم.

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید